slajd4

logon

Smaller Default Larger

Aktywność obywatelska w praktyce! Szkolenia, warsztaty, edukacyjne gry terenowe - innowacyjna metoda pracy z młodzieżą. III edycja programu „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” w tym roku po raz pierwszy w Bruśniku!

Jak utrwalać nawyki i postawy przydatne w życiu społecznym? Jak wzbudzić poczucie związku, wpływu i odpowiedzialności za swoje bliższe i dalsze otoczenie? Skąd biorą się środki publiczne, jak przebiega ich dystrybucja? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli studenci i uczniowie, którzy biorą udział w III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Mała ojczyzna – wspólna sprawa”.

Jest to wspólne przedsięwzięcie Fundacji BGK i Fundacji Rozwoju Wolontariatu. W tegorocznej edycji 45 studentów-liderów zostało przeszkolonych z zakresu wiedzy obywatelskiej oraz metod pracy z młodzieżą po to, aby wraz z grupą studentów-wolontariuszy ruszyć do 55 małych miejscowości na terenie całego kraju i przeprowadzić warsztaty edukacyjne i gry terenowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ekipa wolontariuszy zaangażowanych w Bruśniku i tamtejsi uczniowie realizację Programu mają już za sobą.

Zespół Szkół Publicznych w Bruśniku jest jedną z 55 placówek wybranych z całej Polski, gdzie uczniowie byli przygotowywani do pełnego, świadomego i aktywnego udziału w życiu społecznym, uczestnicząc w kwietniu i maju w warsztatach przygotowanych przez liderkę-wolontariuszkę Emilię Kasprowicz i wolontariuszkę Kamilę Borowy, studentki z Krakowa. Uczestnicy, 2 i 3 klasa gimnazjum, po zakończeniu warsztatów wzięli również udział w zorganizowanej grze terenowej „Akcja w Bruśniku!”, w przeprowadzeniu której pomagały studentkom inne wolontariuszki: Aleksandra Górecka, Klaudia Smółka i Faustyna Martyna oraz zaangażowani przedstawiciele społeczności lokalnej w Bruśniku, m.in. przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Bruśniku Pan Marian Łaskawski, czy pracownica szkoły Pani Irena Biskup. Gra terenowa była formą wykorzystania wiedzy z warsztatów w praktyce oraz sprawdzenia siebie w zadaniach odnoszących się bezpośrednio do życia w Bruśniku. Uczestnicy tworzyli mowę o historii miejscowego kościoła, obliczali podatki dla nowego mieszkańca czy opracowywali trasę dla kierowcy na podstawie mapy. Wyniki były bardzo wyrównane, jednak po przeprowadzeniu zadania finałowego, w którym dwie grupy tworzyły hasła wyborcze dla kandydata na sołtysa w Bruśniku, zwycięska okazała się grupa MANDOG, w składzie: Dawid Pastuszka, Agnieszka Smoszna, Natalia Król, Grzegorz Ciesielczyk i Maksymilian Łącki. Bardzo gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczniom klasy II i III gimnazjum  ogromnego zaangażowania zarówno w przeprowadzone warsztaty, jak i grę terenową.

„Tworząc w Fundacji BGK zarys programu chcieliśmy pozytywnie wpłynąć na pewien sposób myślenia o państwie, nierzadki i niepożądany. Na poziomie haseł identyfikujemy się z nim bardzo silnie: biel i czerwień, orzeł w koronie i Mazurek Dąbrowskiego. Jednak na poziomie działań dla wielu z nas państwo to wciąż jakże często „oni”, ktoś kto bierze podatki, zabrania i nakazuje, najczęściej gdzieś z daleka od naszych rzeczywistych problemów. Chcieliśmy uzupełnić ten sposób patrzenia o świadomość, że mamy je wszędzie wokół nas, w lokalnym wymiarze, i że od nas w dużej mierze zależy, jakie jest. Gdy jadę ulicą, nalewam wody z kranu czy mniej lub bardziej chętnie idę do szkoły, wówczas doświadczam efektów działania państwa. I wbrew pozorom mogę mieć spory wpływ na to, jakie one są, wystarczy odrobina wiedzy, jak państwo działa. Nie na poziomie Sejmu i Rządu, lecz tego, co nie dalej niż kilka kilometrów ode mnie” – mówi Tomasz Kaczor, członek Zarządu Fundacji BGK.

Wierzymy, że realizacja Programu „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” przyczyniła się do uświadomienia gimnazjalistom z Bruśnika ich własnej roli w procesach zachodzących w najbliższym otoczeniu i stała się dla nich zastrzykiem energii do kreatywnego, lokalnego działania. Mamy nadzieję, że Program będzie skutkował ich zaangażowaniem w postawę aktywnych obywateli Bruśnika i Polski!