slajd4

logon

Smaller Default Larger

Kolejnym gościem na naszym stole była kapusta Kama. Podczas realizacji następnego wyzwania projektu edukacyjnego Witaminki poznaliśmy walory zdrowotne i smakowe kapusty. Dzieci dowiedziały się o sposobach przyrządzenia kapusty. Jednym z nich jest kiszenie. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć proces kiszenia kapusty podczas zabawy. Chętne dzieci mogły także skosztować tej zdrowej przekąski.

 

 

 

Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek i wiele innych postaci – to jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto sobie o nich przypomnieć, choćby poprzez wspólny bajkowy seans z własnymi dziećmi.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

            Jeżyki jak co roku obchodziły w przedszkolu Dzień Postaci z bajek w tym dniu dzieci przyszły przebrane za bajkowe postacie i świetnie się bawiły.

 

Dnia 8 listopada 2024r. o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby wspólnie odśpiewać hymn państwowy, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Inicjatorem tego wydarzenia jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, akcja zaś organizowana jest od 2018 roku i corocznie nasza szkoła bierze w niej udział.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu społeczność szkolna obejrzała akademię upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918. Uczniowie klasy VI z udziałem uczniów z klasy VII przypomnieli nam, dlaczego 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Przybliżyli naszą krętą drogę do wolności poprzez słowa poetów, pieśni patriotyczne oraz myśli Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców Polski niepodległej. Przypomnieli nam, że:

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

(J. Piłsudski)

 

 

Spotkane z podkowcem małym…

Co jedzą nietoperze? jak duże one są? gdzie mieszkają? i dlaczego ludzie tak się ich boją? Na takie, i mnóstwo innych pytań udzielona została nam odpowiedź przez pana Wojeciecha Sanka. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat nietoperzy od kogoś, kto bada te zwierzęta od lat. Słuchali uważnie, zadawali pytania …i liczymy na to, że zmienili zdanie na temat tych niezwykłych ssaków.

 

 

         6 listopada 2024 roku uczniowie klas 6-8, w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc 2024 pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wzięli udział w spektaklu pt. „WITOS – Proces bez winy”. Przedstawienie odbyło się w Sali Koncertowej Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa, który stał się bohaterem tegorocznego spotkania.

           Przypominając sobie zasługi tego pochodzącego z Wierzchosławic polityka, należy wspomnieć, iż był działaczem ruchu ludowego oraz trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej Polskiej. Jako reprezentant chłopskiej społeczności walczył o sprawiedliwość społeczną i  odważnie stał w obronie praw człowieka. Przeszedł długą i trudną drogę od bycia synem chłopa pańszczyźnianego i rolnikiem, po człowieka, który wspiął się na szczyt politycznej kariery, zdobywając uznanie jako wybitny mąż stanu.

           Spektakl został przygotowany przez członków Koła Teatralnego „Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Młodzież, wiernie wcielając się w odgrywane przez siebie postaci, przedstawiła rekonstrukcję procesu brzeskiego oraz ukazała jak wyglądało życie Wincentego Witosa, zwracając szczególną uwagę na wartości jakimi się kierował. Spektakl wywołał wśród naszych uczniów wielkie poruszenie zarówno pod względem fantastycznej gry aktorskiej młodzieży ze szkoły w Gromniku, jak i ważnego tematu jakiego dotyczył. Umożliwienie widowni ,,przeniesienia się w czasie” i znalezienia się na sali sądowej podczas niesławnego procesu brzeskiego, było niewątpliwie wspaniałym doświadczeniem.