Sztuczna inteligencja (SI) to temat, który budzi wiele emocji o kontrowersji.
Z jednej strony, niesie ze sobą ogromne szanse, a z drugiej – poważne zagrożenia.
W szerokiej panoramie merytorycznej , dynamicznie i z poczuciem humoru przedstawił to zagadnienie Ksiądz dr Tomasz Bierzyński, który odwiedził naszą szkołę 8 IV.
Nasz gość zaprezentował wiele szans jakie oferuje SI, m.in. zwiększenie efektywności działań w takich dziedzinach jak medycyna, transport czy edukacja.
Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak dzięki analizie ogromnych zbiorów danych, SI może pomóc w diagnozowaniu chorób, optymalizacji tras transportowych czy personalizacji procesu nauczania, oraz jak to wszystko może prowadzić do poprawy jakości życia i zwiększenia wydajności pracy.
Ksiądz Tomasz wiele czasu poświęcił także na istotne zagrożenia które niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji.
Przede wszystkim prelegent zwrócił uwagę na obawy o utratę miejsc pracy, gdyż automatyzacja może zastąpić ludzi w wielu zawodach. Ponadto uwypuklił kwestie etyczne związane z używaniem SI, takie jak prywatność danych czy podejmowanie decyzji przez algorytmy, a także zwrócił uwagę na ryzyko wykorzystania SI w sposób nieodpowiedzialny, np. w kontekście militariów czy dezinformacji.
Bardzo jesteśmy wdzięczni Radzie Rodziców za zorganizowanie pysznego poczęstunku na zakończenie tego niezwykle pożytecznego spotkania.
To kolejna udana i niezwykle potrzebna inicjatywa zrealizowana w ramach projektu - „Spotkania z kulturą i nauką”.
W kwietniu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I–III wzięli udział w wyjątkowym cyklu warsztatów wielkanocnych organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bruśniku. W ramach trzech spotkań, które odbyły się 1, 3 i 7 kwietnia, dzieci poznawały tradycję wyplatania palm wielkanocnych - jednej z piękniejszych i barwniejszych form ludowego rękodzieła.
Podczas dwóch pierwszych warsztatów, przy wsparciu i życzliwej pomocy Pań z KGW, dzieci uczyły się tworzyć kwiaty z bibuły. Powstały piękne krokusy, żonkile i kaczeńce w wiosennych kolorach. Dzieci z radością i precyzją wycinały, skręcały i układały elementy swoich kwiatków, a atmosfera wspólnego działania udzielała się wszystkim.
Kulminacją cyklu było trzecie spotkanie podczas którego mali artyści samodzielnie wyplatali swoje własne palmy, oczywiście również pod czujnym okiem i z pomocą Pań z Koła Gospodyń. Dla wielu dzieci była to pierwsza styczność z tą tradycją, ale dzięki cierpliwości i serdeczności prowadzących powstały przepiękne palmy, które dumnie zabraliśmy do szkoły i domów.
Dziękujemy serdecznie Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Bruśniku za poświęcony czas, zaangażowanie i serce włożone w przekazywanie dzieciom pięknych, polskich tradycji. To były spotkania pełne radości, kolorów i wspólnego działania, które na długo zostaną w naszej pamięci.
W naszej szkole odbył się apel poświęcony pamięci Szymona Ozgi – ucznia II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, który tragicznie zmarł w wyniku brutalnego ataku. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele przyszli ubrani na czarno, oddając w ten sposób hołd swojemu koledze i wyrażając głęboki smutek po jego stracie. Podczas apelu cała społeczność szkolna uczciła pamięć Szymona minutą ciszy.
4 kwietnia 2025 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawym wydarzeniu, jakim był spektakl pt. „ Pinokio” w wykonaniu aktorów Warszawskiego Teatru Edukacyjnego , wystawiony na scenie Domu Kultury w Grybowie.
W czasie tego przedstawienia uczniowie śledzili losy samotnego staruszka o imieniu Dżepetto oraz drewnianej kukiełki ,którą wyrzeźbił z magicznej kłody drewna ofiarowanej mu przez przyjaciela, majstra Wisienkę. Kukiełka wyrzeźbiona z magicznego drewna również miała magiczną moc stając się żywym chłopcem- co bardzo ucieszyło samotnego staruszka. Niestety chłopiec , nazwany Pinokiem, ciągle wpada w nowe tarapaty, bo nie zna życia, jest zbyt ufny, pada ofiarą złych oszustów, Kota i Lisa , ale z pomocą dobrych przyjaciół miał szansę wyciągnąć z tej lekcji życia cenne wnioski.
Spektakl ten oprawiony w piękną dekorację, kolorowe kostiumy, radosny śpiew i kontakt aktorów z widownia był niezwykłą lekcją o tym co dobre a co złe oraz o tym co jest w życiu najważniejsze, i na pewno na długo pozostanie pamięci naszych małych widzów.
9.04.2025 roku w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do XII Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Świat Poezją Malowany” organizowanego przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Ciężkowicach. W tym roku hasło konkursu brzmi : „Zdrowie w rymach, zdrowie w czynach! „ Konkurs ma na celu popularyzowanie zarówno poezji polskich poetów jak i zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych oraz ukazanie piękna języka polskiego. Zadaniem każdego z uczestników jest zaprezentowanie recytacji jednego wiersza poety polskiego o tematyce związanej z tegorocznym hasłem.
W szkolnym etapie wzięło udział ośmioro dzieci z klas 1-3, byli to : Martyna Brończyk, Szymon Dziodzio, Aleksandra Podobińska, Nikodem Zając, Wiktoria Lichoń, Wiktor Ptaszkowski, Gabriela Żaba oraz Wiktoria Żaba. Wszyscy uczniowie prezentujący swoje wiersze nie tylko wykazali się świetną interpretacją wybranego przez siebie wiersza, a także bezbłędnie poradzili sobie z pamięciowym opanowaniem często długich wierszy. Nie zabrakło barwnych strojów i pomysłowych rekwizytów, które jeszcze bardziej uatrakcyjniły występy. Atmosfera była pełna radości i dumy, gdy każdy recytator otrzymywał gromkie brawa za swoje wysiłki Wybranie trzech pierwszych miejsc było nie lada wyzwaniem dla Pań oceniających, którymi były nasze Panie polonistki : Paulina Gabryel i Anna Martuszewska.
Decyzją jury wyróżnienie otrzymały: Aleksandra Podobińska z kl.1, Wiktoria Lichoń z kl.2 oraz Wiktoria Żaba z kl.3, tym samym zostały zakwalifikowane do drugiego- gminnego etapu konkursu, który odbędzie się 8 maja w Ciężkowicach.
Szkolny etap konkursu zakończył się wręczeniem dyplomów i upominków przez Pana Dyrektora, zarówno wyróżnionym jak i wszystkim pozostałym uczestnikom . Pan Dyrektor pogratulował dzieciom wspaniałych występów i życzył sukcesów zwyciężczyniom w dalszych zmaganiach konkursowych.
Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie do konkursu.