30 kwietnia 2025 roku wszyscy uczniowie klas I –V z naszej szkoły byli na wycieczce do Trzcinicy i Krosna.
Pierwszym punktem programu był pobyt w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja. Miejsce to owiane legendami należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Odkryto tu najstarsze osady obronne z dotąd znanych na terenie naszego kraju. Jest to jedno z najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich. Szczególna wartość historyczna i kulturowa sprawia, że nazwane jest Karpacką Troją.
Swój pobyt w skansenie zaczęliśmy od oglądnięcia filmu pokazującego historię powstania parku archeologicznego gdzie zrekonstruowano osadę otomańską sprzed prawie 4 tysięcy lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku . Następnie w nowoczesnym pawilonie wystawowym z przestrzenną salą ekspozycyjną wysłuchaliśmy opowieści o życiu Słowian oraz oglądaliśmy eksponaty z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości, brązu czy żelaza. Kolejno udaliśmy się na teren grodziska, na którym znajdują się fragmenty wałów obronnych, bramy prowadzące do grodu oraz wiele chat. Zwieńczeniem spaceru po skansenie było wyjście na wieżę widokową o wys. 44 m, skąd można było podziwiać zarówno cały skansen jak i rozległą okolicę.
Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w dalszą trasę, której celem było Krosno, nazywane Miastem Szkła, gdzie odwiedziliśmy siedzibę instytucji zwanej- Centrum Dziedzictwa Szkła . Niewiarygodne, ile w ciągu trzech godzin dowiedzieliśmy się o produkcji szkła. To jedyne miejsce w Polsce prezentujące świat szkła w tak atrakcyjny sposób. Razem z Panią przewodniczką zwiedzanie rozpoczęliśmy od zejścia do piwnic muzeum położonego po przeciwnej stronie krośnieńskiego rynku, gdzie mogliśmy dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła. Następnie znaleźliśmy się w miejscu gdzie przy bardzo gorącym piecu pracowali hutnicy szkła . Tutaj z bliska mogliśmy obserwować z czego i jak powstaje szkło. Na naszych oczach powstała wyjątkowo piękna, szklana róża. Tutaj też każdy miał możliwość wykonania farbami akrylowymi własnego obrazka na szkle oraz wybicia szklanego medalu. Zarówno obrazek jak i medal będą naszymi cennymi pamiątkami z tego niezwykle interesującego miejsca. Następnie odwiedziliśmy kolejno warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerownię, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieliśmy okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania Huty Szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.
Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z głową pełną wrażeń i wielu ciekawostek dotyczących odległych, historycznych czasów oraz „magii” krośnieńskiego szkła, udaliśmy się w drogę powrotną do Bruśnika.