Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już samodzielnie czytać. W tym roku szkolnym klasa pierwsza gościła w bibliotece w dniu 29 listopada 2024r.. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem, a założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczenie książek dało im dużo radości i powodu do dumy.
W pierwszej części uroczystości starsi koledzy z klasy VI przygotowali dla pierwszoklasistów przedstawienie pt. ,,Zaczarowany świat bajek”. Następnie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki szkolnej oraz uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek i rebusów związanych z książką, biblioteką oraz bajkami. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Ponadto każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę pt. ,,Wnuczka antykwariusza”.
Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym.
Dnia 14.09.2021r. w naszej bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy 1 i 2 na czytelnika biblioteki szkolnej.
Koleżanki i koledzy z klasy VII pod opieką nauczyciela bibliotekarza przygotowali krótkie przedstawienie i wprowadzili młodszych kolegów w zaczarowany świat bajek i baśni. Na scenie pojawiły się krasnoludki, wróżka, Kot w butach, Calineczka, Królowa Książka.
Dzieci zapoznały się także z zasadami korzystania z biblioteki, regulaminem wypożyczania książek, a także zasadami obchodzenia się i poszanowania książki.
Na zakończenie p. bibliotekarz uroczyście pasowała uczniów na czytelników biblioteki szkolnej SP w Bruśniku oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy.
W dn. 24 października 2019r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. W klimat baśni wprowadziła dzieci piosenka „Podróż do krainy bajek” przepięknie wykonana przez Oliwię Kuropatwę – Królową Książkę. Królowa Książka pouczyła najmłodszych czytelników, jak należy traktować książki i je szanować. Pomogły jej w tym baśniowe postaci – Czerwony Kapturek, Sierotka Marysia, Calineczka, Kot w butach i krasnoludki. Uczniowie kl. V pięknie deklamowali i zachwycili pierwszoklasistów swoimi strojami. Pani bibliotekarka – Magdalena Piwowar-Guo uroczyście pasowała dzieci książką, a pan dyrektor wręczył im dyplomy czytelnika wykonane przez p. Mirosława Kiełbasę oraz książki ufundowane przez Radę Rodziców. Wcześniej pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem biblioteki oraz jej bogatymi zasobami. Witamy ich serdecznie w gronie czytelników i wierzymy, że gdy poznają literki przeczytają wiele interesujących książeczek.
Książka napisana przez Ewę Cielesz pt. ,,Słońce umiera i tańczy’’ opiera się na ,,międzynarodowej’’ miłości. Opowiada o młodej artystce z Krakowa, na której drodze staje mongolski chłopak o imieniu Ochir. Przypadkowe spotkanie pod sukiennicami, skłania malarkę do stworzenia obrazu pt. ,,Dymitr”. Kolejne spotkania i zbiegi okoliczności sprzyjają narodzeniu się miłości. Dzięki pomocy głównej bohaterki Jagody, Ochir zaczyna swoją karierę muzyczną w zespole Corba. Jego kariera szybko nabiera rozpędu a chłopak zapomina o tym co jest w życiu najważniejsze. Poplątane życie bohaterki w dużej mierze opiera się też na postaciach drugo planowych, które odnoszą swoje wzloty i upadki. Problematyka książki to nie tylko miłość ale i alkoholizm, walka z rakiem, samotność oraz wiele innych wątków które autorka chciała nam przekazać w swoim utworze. Postawa ojca Karola uczy nas brania odpowiedzialności za własne błędy. Ta książka jest przede wszystkim sztuką przebaczania błędów i długiej nieobecności, przeplatana intrygami bliskich, kierujących się chciwością. Pokazuje życie na wielu płaszczyznach, dzięki czemu łatwiej jest nam zrozumieć ludzkie emocje i uczucia. Wstrząsający wątek śmierci najlepszej przyjaciółki głównej bohaterki, dodaje książce dramaturgii ale także skłania nas do refleksji na temat życia. Pokazuje nam jak ważne są osoby bliskie naszym sercom i jak wiele znaczy przyjaźń. W końcu nawet proste słowa otuchy usłyszane z ust bliskich nam osób mogą znaczyć tak wiele. Książka jest napisana prostym językiem dzięki czemu miło się ją czyta. Ten utwór może zdecydowanie wiele nauczyć i wnieść w życie czytelnika. Tę książkę mogę zdecydowanie polecić nie tylko nastolatką ale i osobą dorosłym chcącym w miły sposób spędzić czas wolny.
Dnia 23.05.2019r. w bibliotece szkolnej odbył się VI Szkolny Turniej Gry w Szachy i Warcaby. 20 uczniów z całej szkoły rywalizowało między sobą o tytuł mistrza na kilku etapach, w których wyłoniono najlepszych graczy.
W turnieju gry w szachy:
- Żaba Patryk (kl. IIIGP) - I miejsce
- Żaba Adrian (kl. VSP) - II miejsce
- Sowa Mikołaj (kl. VIII SP) - III miejsce
W turnieju gry w warcaby:
- Laskowski Grzegorz (kl. VIII SP) - I miejsce
- Krawczyk Szymon (kl. V SP) - II miejsce
- Tabiś Tomasz (kl. III GP) - III miejsce
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję, a sponsorowi p. Michałowi Sopale dziękuję za ufundowanie nagród.