slajd4

logon

Smaller Default Larger

11 maja 2022 roku uczniowie   z klas I – IV byli na wycieczce w Krakowie i Bochni.

Pierwszym etapem podróży najmłodszych uczniów naszej szkoły była wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, gdzie dzieci miały doskonałą okazję do nauki przez zabawę. W tym naukowym „ wesołym miasteczku” dzięki wielu interaktywnym stanowiskom mogły samodzielnie odkrywać prawa otaczającej nas przyrody. Mogły m.in. poczuć , jak drgają fale dźwiękowe, nadać i odebrać wiadomość dźwiękową przez dwie odległe od siebie tuby, przejrzeć się w krzywym zwierciadle, zobaczyć wiele swoich odbić w ogromnym kalejdoskopie czy odczytać godzinę na zegarze słonecznym. Odkrywanie różnych zjawisk przyrodniczych przeplatane było z atrakcyjną zabawą na torze saneczkowym, wieży wspinaczkowej czy poszukiwaniem wyjścia z „żywopłotowego” labiryntu.

Pobyt w ogrodzie zakończył udział dzieci w warsztatach pt. „ Dziecinie proste”, w których pod okiem pani Oli mogły się przekonać; czy można zrobić szaszłyk z nadmuchanego balona, czy kartka papieru może zatrzymać wodę w szklance, jaką mają pojemność ich płuca, czy też sprawdzić, nad własną głowa, wytrzymałość na wysoką temperaturę balona napełnionego wodą . Wszyscy z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji w cieniu rozłożystego drzewa.

Po wizycie w Ogrodzie Doświadczeń cała grupa udała się busem w kierunku Bochni, bo pobyt w najstarszej Kopalni Soli w Polsce, miał być kolejnym etapem wycieczki.

Wizyta w kopalni rozpoczęła się od spotkania z Przewodnikiem i zjazdu pod ziemię ciasną windą na głębokość ponad 200 m. Tam już czekała na dzieci kolejka, która bardzo szybko przewiozła wszystkich w dość odległy zakątek kopalni. Zwiedzanie , od tego miejsca, miało charakter podróży w czasie, w którą pan Przewodnik zabrał również turystów z Bruśnika. Stało się to za sprawą projekcji multimedialnej wzdłuż zwiedzanej trasy . Dzięki tym projekcjom dzieci mogły zobaczyć jak górnicy w odległych czasach wydobywali sól. Dzieci mogły odnieść wrażenie, że praca górników toczyła się tuż obok nich. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni pomagali Przewodnikowi polscy królowie czy kupcy z Genui , których portrety umieszczone na obrazach wzdłuż podziemnych korytarzy nagle „ożywały” . Zwiedzanie zakończyło się pobytem w największej z kopalnianych komór, w komorze Ważyn, w której , niektórzy po przebyciu dość długiej trasy odpoczywali a ci, którzy mieli jeszcze ochotę na ruch, grali w piłkę.

Zarówno pobyt w Ogrodzie Doświadczeń, jak i w Kopalni Soli okazał się dla wszystkich nie tylko niezwykłą przygodą czy interesującą lekcją historii czy przyrody, ale przede wszystkim świetną zabawą.

Dzieci nieco zmęczone, ale bardzo zadowolone, późnym wieczorem szczęśliwie wróciły do Bruśnika, gdzie czekali na nich Rodzice.

 

 

W tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne w naszym przedszkolu było bardzo pracowicie. Dzieci poznały świąteczne tradycje, sadziły rzeżuchę, udekorowały drzewko pisankami oraz zrobiły piękne prace plastyczne. W środę 13 kwietnia został zorganizowany konkurs wielkanocny – celem konkursu było podtrzymywanie i pielęgnowanie tradycji wielkanocnych. Na ten konkurs każde dziecko wykonało samodzielnie piękną ozdobę. Za udział w konkursie każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz drobny upominek. Grupa Jeżyków życzy WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

Dnia 11 kwietnia 2022r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski. Był to pierwszy etap IX Gminnego  Konkursu Recytatorskiego  „ŚWIAT  POEZJĄ MALOWANY”, którego tegoroczne hasło brzmi „Kochamy Poezję Polskich Poetów – wiersze o zwierzętach". W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I  -  III. Recytowali wiersze najbardziej znanych autorów  klasyki literatury dziecięcej. Występy były indywidualne, a poziom recytacji poszczególnych uczniów oceniała Komisja Konkursowa.

Elementy, które były brane pod uwagę w ocenie to:

- dobra, pamięciowa znajomość tekstu,

- wyraźna wymowa, odpowiedni akcent i intonacja,

- umiejętności aktorskie,

- ogólne wrażenie artystyczne.

Regulamin konkursu przewidywał wyłonienie trzech uczniów, którzy przejdą do  gminnego etapu.

Zwycięzcy eliminacji szkolnych to:

I miejsce   - Julia Kubis

II miejsce  - Nadia Głąb

III miejsce – Anna Gucwa

Laureatki 12 maja pojadą do Ciężkowic i będą rywalizować w zmaganiach konkursowych z dziećmi z innych szkół.

Komisja przyznała także trzy wyróżnienia. Otrzymali je następujący uczniowie:

Marlena Oczkowska, Szymon Lichoń i Fabian Śmiertka.

Należy dodać, że wszystkie dzieci solidnie przygotowały się do konkursu i ogólny poziom recytacji był wysoki. W nagrodę otrzymały słodycze i pamiątkowe dyplomy.

 

 

Baśniowy tydzień w przedszkolu.

Kto z nas nie lubi słuchać czy oglądać bajek , baśni, legend. Są ciekawe , czekają na wyobraźnię dziecka, uczą wielu ważnych rzeczy, niosą wartości uniwersalne i z reguły mają mądry morał. Na początku tygodnia dzieci poznały bajkę o Czerwonym Kapturku a w kolejnych dniach przedszkolaki poznały bajki tj. Śpiąca Królewna, Śnieżka, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Pinokio, Królowa Śniegu. Z tej też okazji dzieci zostały zaproszone do Biblioteki Publicznej gdzie Pani bibliotekarka przygotowała dla nich wiele atrakcji. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z tego zaproszenia. Wróciły do przedszkola bardzo radosne.

Konkurs wiosenny

Kosmiczny tydzień w przedszkolu.

                Na początku marca dzieci w przedszkolu poznawały Kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego. Ponadto dzieci wcieliły się w rolę Kosmonauty i zbudowaną przez nich rakietą polecieli na Księżyc. Dzieci wykonały także rakiety z rolek po papierze toaletowy oraz UFO z talerzyków papierowych. Przedszkolaki chętnie brały udział w zajęciach. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.

Pierwszy dzień Wiosny !

„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!

Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”

            W dniu 21 marca grupa Jeżyki świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się wierszami i piosenkami o tematyce wiosennej. Dzieci dowiedziały się o zwyczajach związanych z tym dniem. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było zrobienie Marzanny oraz Gaiku. Po wykonaniu kukły i przystrojeniu gałązki sosny dzieci wybrały się na pole znajdujące się w pobliżu przedszkola aby pożegnać Zimę a powitać Wiosnę. Pomimo tradycji przedszkolaki zdecydowały się, żeby nie niszczyć Marzanny lecz wysłać ją pocztą do Pani Zimy. Jesteśmy pewni ,że starania naszych wspaniałych Jeżyków sprawią , że Wiosna zawita do nas na dobre.

Poniżej fotorelacja z tego dnia.