slajd4

logon

Smaller Default Larger

11 maja 2022 roku uczniowie   z klas I – IV byli na wycieczce w Krakowie i Bochni.

Pierwszym etapem podróży najmłodszych uczniów naszej szkoły była wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, gdzie dzieci miały doskonałą okazję do nauki przez zabawę. W tym naukowym „ wesołym miasteczku” dzięki wielu interaktywnym stanowiskom mogły samodzielnie odkrywać prawa otaczającej nas przyrody. Mogły m.in. poczuć , jak drgają fale dźwiękowe, nadać i odebrać wiadomość dźwiękową przez dwie odległe od siebie tuby, przejrzeć się w krzywym zwierciadle, zobaczyć wiele swoich odbić w ogromnym kalejdoskopie czy odczytać godzinę na zegarze słonecznym. Odkrywanie różnych zjawisk przyrodniczych przeplatane było z atrakcyjną zabawą na torze saneczkowym, wieży wspinaczkowej czy poszukiwaniem wyjścia z „żywopłotowego” labiryntu.

Pobyt w ogrodzie zakończył udział dzieci w warsztatach pt. „ Dziecinie proste”, w których pod okiem pani Oli mogły się przekonać; czy można zrobić szaszłyk z nadmuchanego balona, czy kartka papieru może zatrzymać wodę w szklance, jaką mają pojemność ich płuca, czy też sprawdzić, nad własną głowa, wytrzymałość na wysoką temperaturę balona napełnionego wodą . Wszyscy z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w tej niezwykłej lekcji w cieniu rozłożystego drzewa.

Po wizycie w Ogrodzie Doświadczeń cała grupa udała się busem w kierunku Bochni, bo pobyt w najstarszej Kopalni Soli w Polsce, miał być kolejnym etapem wycieczki.

Wizyta w kopalni rozpoczęła się od spotkania z Przewodnikiem i zjazdu pod ziemię ciasną windą na głębokość ponad 200 m. Tam już czekała na dzieci kolejka, która bardzo szybko przewiozła wszystkich w dość odległy zakątek kopalni. Zwiedzanie , od tego miejsca, miało charakter podróży w czasie, w którą pan Przewodnik zabrał również turystów z Bruśnika. Stało się to za sprawą projekcji multimedialnej wzdłuż zwiedzanej trasy . Dzięki tym projekcjom dzieci mogły zobaczyć jak górnicy w odległych czasach wydobywali sól. Dzieci mogły odnieść wrażenie, że praca górników toczyła się tuż obok nich. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni pomagali Przewodnikowi polscy królowie czy kupcy z Genui , których portrety umieszczone na obrazach wzdłuż podziemnych korytarzy nagle „ożywały” . Zwiedzanie zakończyło się pobytem w największej z kopalnianych komór, w komorze Ważyn, w której , niektórzy po przebyciu dość długiej trasy odpoczywali a ci, którzy mieli jeszcze ochotę na ruch, grali w piłkę.

Zarówno pobyt w Ogrodzie Doświadczeń, jak i w Kopalni Soli okazał się dla wszystkich nie tylko niezwykłą przygodą czy interesującą lekcją historii czy przyrody, ale przede wszystkim świetną zabawą.

Dzieci nieco zmęczone, ale bardzo zadowolone, późnym wieczorem szczęśliwie wróciły do Bruśnika, gdzie czekali na nich Rodzice.