slajd4

logon

Smaller Default Larger

word

 

Druk - ZGŁOSZENIE WOLI UCZĘSZCZANIA UCZNIA Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Bruśniku na zajęcia opiekuńczo - wychowawcze W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID – 19

 

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA

NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM

Podstawa prawna:

1.Wytyczne GIS, MZ i MEN w związku z otwarciem szkół

2.Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 4 maja 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, wydane na podstawie art.8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567) 3. Informacja MEN „Q&A Otwieramy przedszkola” z dnia 29.04.2020r. 4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020r. poz. 792)

§ 1

3. Cel procedury Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników szkoły, w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia u dziecka lub pracownika szkoły.

§ 2

4. Ilekroć w procedurze jest mowa o:

1) dyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora Szkoły Podstawowej w Bruśniku.

2) nauczycielach – należy przez to rozumieć nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Bruśniku.

3) Personelu – należy rozumieć osoby zatrudnione w Szkole Podstawowej Bruśniku.

4) uczniach – należy przez to rozumieć uczniów Szkoły Podstawowej w Bruśniku

5) rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka

§ 3

Procedura reguluje zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem COVID-19 w Szkole Podstawowej w Bruśniku w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19.

§ 4

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz dzieci, rodzice dziecka lub upoważnione przez nich osoby.

§ 5

Organizacja pomieszczenia przeznaczonego na odizolowanie dla dziecka lub pracownika Szkoły Podstawowej w Bruśniku

1. W szkole funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone na odizolowanie osoby, u której podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych (dalej jako „izolatka”).

2. Pomieszczenie znajduje się w wyznaczonej Sali – Gabinet Profilaktyki Zdrowotnej. W izolatce znajduje się zdezynfekowany stolik i krzesło dla ucznia oraz krzesło dla wyznaczonej, dorosłej osoby, pod opieką której będzie się znajdowało dziecko z objawami choroby oraz odzież ochronna dla wyznaczonego opiekuna, a także kosz na zużyte środki ochrony osobistej.

3. W skład zestawu odzieży ochronnej dla opiekuna dziecka podejrzanego zakażeniem będą wchodzić: maseczka, rękawiczki jednorazowe, a w miarę możliwości fartuch ochronny z długim rękawem oraz przyłbica. Każdy z tych przedmiotów jest nowy, sterylnie czysty. Pomieszczenie jest wyposażone również w płyn dezynfekujący.

4. Pomieszczenie zostanie oznaczone napisem „IZOLATKA” na drzwiach głównych i bocznych.

5. Na tablicy obok pomieszczenia umieszczony będzie aktualny status izolatki:

• GOTOWY - pomieszczenie gotowe do użytku

• OCZEKUJĄCY - pomieszczenie po użytkowaniu, oczekuje na ponowne zdezynfekowanie i dopuszczenie do ponownego użycia

• ZAJĘTY - pomieszczenie aktualnie zajmowane przez pracownika lub dziecko pod opieką dorosłego

6. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie wyznaczeni pracownicy szkoły.

7. Pracownika, który będzie opiekował się dzieckiem z objawami chorobowymi wyznacza dyrektor szkoły.

8. Po każdym użyciu pomieszczenia przez dziecko lub pracownika szkoły, u którego podejrzewano wystąpienie objawów, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane przez wyznaczony personel przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.

§ 6

Podejrzenie wystąpienia objawów u pracownika

1. Pracownicy Szkoły zostaną poinstruowani, że w przypadku wystąpienia u nich niepokojących objawów chorobowych takich jak:

• Gorączka;

• Kaszel;

• Problemy z oddychaniem;

• Duszności;

• Ból mięśni;

• Katar;

• Biegunka;

• Ból gardła;

• Ogólne osłabienie organizmu – mdłości. Nie powinni przychodzić do pracy, a pozostać w domu informując dyrektora o swoim stanie zdrowia. W przypadku pogarszania się stanu zdrowia powinni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem POZ lub ze stacją sanitarno- epidemiologiczną.

2. Pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby w trakcie wykonywania obowiązków służbowych powinien niezwłocznie udać się do izolatki, informując jednocześnie o tym dyrektora szkoły.

3. Nauczyciel przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki uczniom.

4. O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu ustalenia dalszego postępowania.

5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik podejrzany o zakażenie należy poddać dokładnej dezynfekcji zgodnie z procedurą odkażania pomieszczeń i przedmiotów.

6. Należy stworzyć listę osób, z którymi miał kontakt pracownik podejrzany o zakażenie oraz listę osób przebywających w tym samym czasie w pomieszczeniach szkoły, w których przebywał zakażony pracownik.

7. Należy zwolnić z obowiązku świadczenia pracy (o ile nie zostały poddane kwarantannie decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego) wszystkich osób, które miały bezpośredni kontakt z danym pracownikiem w okresie 14 dni poprzedzających stwierdzenie zakażenia (chodzi tu o osoby, które miały bliski kontakt z danym pracownikiem, polegający na kontakcie bezpośrednim - np. podaniu ręki, narażeniu na kaszel osoby chorej – przebywaniu w bezpośredniej bliskości – twarzą w twarz – osoby chorej, w odstępie mniejszym niż 2 metry przez ponad 15 minut, przebywanie w tym samym pomieszczeniu co osoba zakażona w odstępie mniejszym niż 2 m przez co najmniej 15 minut).

8. Należy stosować się do zaleceń państwowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy potrzebne będzie wdrożenie dodatkowych procedur biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację.

9. W przypadku, gdy dziecko lub pracownik szkoły został skierowany do szpitala z podejrzeniem choroby zakaźnej, która aktualnie wskazywana jest jako niosąca ryzyko epidemii, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym oraz organem prowadzącym, może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.

§ 7

Podejrzenie wystąpienia objawów u ucznia

1. W przypadku ucznia przejawiającego wystąpienie objawów choroby, nauczyciel powinien zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środków ochrony osobistej, a także odizolować dziecko od reszty dzieci i pracowników.

2. O wystąpieniu u ucznia objawów chorobowych należy niezwłocznie powiadomić dyrektora oraz rodziców lub prawnych opiekunów ucznia w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.

3. W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia ucznia, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u ucznia choroby.

4. W przypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio ucznia należy upewnić się, że nie będzie miało ono kontaktu z innymi uczniami, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły.

§ 8

Postanowienia końcowe

1. W przypadku wystąpienia u ucznia lub pracownika szkoły objawów choroby personel powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku szkoły.

2. Z procedurą dotyczącą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia zostali zapoznani rodzice uczniów poprzez odczytanie procedury umieszczonej na stronie internetowej szkoły oraz wysłanej przez grupowe skrzynki mailowe do każdego rodzica.

3. Z procedurą dotyczącą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia zostali zapoznani nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Bruśniku

Procedura wchodzi w życie z dniem 25.05.2020 r.