slajd4

logon

Smaller Default Larger

W środę 3 listopada 2021 roku wszyscy uczniowie naszej Szkoły oraz Przedszkola spotkali się z ks. Stanisławem Wojdakiem – ojcem duchownym wszystkich misjonarzy pochodzących z diecezji tarnowskiej. Misjonarze z diecezji tarnowskiej posługują na czterech kontynentach: w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Nasz Gość przez długie lata był misjonarzem w Republice Środkowoafrykańskiej, obecnie systematycznie w wakacje wyjeżdża z grupą kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz Wolontariuszami świeckimi na tzw. Staże misyjne, które pozwalają uczestnikom poznać zwyczajną, codzienną posługę i wykonywane prace przez misjonarzy. Jak zauważyli uczniowie w trakcie spotkania, misje kojarzą się nam z przygodą, poznawaniem piękna przyrody i różnych zakątków świata ale to przede wszystkim posługa duchowa sprawowana pośród tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa.

Spotkanie pozwoliło uświadomić uczniom, że mamy za co dziękować naszym rodzicom, wychowawcom, nauczycielom oraz całej społeczności lokalnej, że mamy możliwość nauki, że mamy miejsce gdzie możemy to czynić i nie musimy się martwić o to czy mamy co jeść. Zobaczyliśmy tabliczkę z wypisanym z jednej strony alfabetem oraz cyframi. Z drugiej strony tabliczka służy do wielokrotnego zapisywania kredą wiadomości, których trzeba się uczyć na pamięć.

Okazuje się, że mając tak niewiele można mieć bardzo dużo. Dla Afrykańczyków normą jest, że znają i potrafią mówić w kilku językach, między innymi w angielskim i francuskim. Nie trzeba wyjeżdżać na misje aby być misjonarzem, możemy pamiętać w modlitwie o misyjnym dziele Kościoła, możemy włączyć się w zbiórkę funduszy materialnych, dzięki którym misjonarze mogą przychodzić z konkretną pomocą potrzebującym w misyjnych krajach. Kto wie, może i któryś z uczniów naszej Szkoły kiedyś pójdzie w ślady ks. Stanisława, głosząc Chrystusa i niosąc dobro potrzebującym na misjach.