slajd4

logon

Smaller Default Larger
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dnia 15 września 2024 roku uczniowie naszej szkoły: Martyna Bania, Klaudia Krzywda, Filip Śmiertka  wraz z Panią Małgorzatą Śmiertką i Panem Dyrektorem Mirosławem Kiełbasą wzięli udział w obchodach  80. rocznicy ,,Akcji pod Pławną”.                                                          

       Była to akcja zbrojna przeprowadzona przez żołnierzy IV Kompanii „Ewa” I Batalionu „Barbara”16 pp AK pod dowództwem por. „Kaliny” Michała Steczyszyna, w nocy z 14 na 15 września 1944 r. w miejscowości Zborowice, niedaleko przystanku kolejowego Pławna, której celem miał być atak na niemiecki pociąg  wiozący broń na front wschodni. Zamiast wspomnianego pociągu pojechał niemiecki pociąg transportujący niemiecką jednostkę pancerną z załogą w pełnej gotowości bojowej, która wyposażona w czołgi i auta pancerne zmierzała na front. Podczas walki  zginęło 4 żołnierzy polskich, 4 zostało rannych. Straty po stronie niemieckiej były dotkliwe. W wyniku represji niemieckiej na ludności cywilnej spalono 13 gospodarstw i rozstrzelano 4 mieszkańców przysiółka Zawodzie. Należy nadmienić, że w dniu 15  września 1944 r. ówczesny proboszcz Zborowic ks. Jan Kozioł, znający biegle język niemiecki, narażając swoje życie podjął się mediacji z dowódcą hitlerowskiego oddziału pacyfikacyjnego(miała być spalona cała wieś), czym przyczynił się do zmniejszenia liczby rozstrzelanych ludzi oraz spalonych gospodarstw we wsi Zborowice.

          Poległych partyzantów i zamordowanych w odwecie mieszkańców przysiółka Zawodzie upamiętnia pomnik składający się z dwóch obelisków zwieńczonych krzyżem, na których znajdują się: orzeł, tablica pamiątkowa zawierająca krótki tekst, nazwiska poległych i pomordowanych oraz emblematy Polski Walczącej i Szarych Szeregów. W dolnej części  pomnika znajdują się urny z ziemią z miejsc bitew  I Batalionu „Barbara”.